LOG IN
Giriş Yap
E-mail
Şifre
Giriş yapŞifremi Unuttum
Üye değil misiniz?Üye Ol
SEPETİM
Sepetiniz şu an boş.
Satın Al
Toplam:
ara
Fırın Pratik Bilgiler
image-0
Besinlerin pişirilmesinde fırınların iki ana konumu vardır;
 1. Fırınlama: Rezistans yardımıyla ısıtılan havanın dağılarak besini pişirmesi
 2. Izgara: Üst rezistans ile doğrudan ısı verilerek pişirilmesi.
 • Tek bölmeli fırınlar uygun fiyat alternatifleri sunarken, birbirinden bağımsız iki pişirme alanına sahip çift bölmeli fırınlarda tek bölmeyi kullanmanız durumunda daha küçük bir alan ısıtılarak, enerji tasarrufu sağlanır. Farklı fonksiyonlara sahip alt ve üst bölümlerde ise aynı anda iki farklı yemek hazırlayabilirsiniz.
 • Pişirmeden önce fırınınızda ön ısınma yapmanız, tüm yüzeylerin eşit pişmesine yardımcı olacaktır.
 • Statik fırınlarda aynı anda tek tepsi kullanımı tercih edilmelidir.
 • Turbo ve multifonksiyon fırınlarda kokuları karışmadan aynı anda üç tepside farklı pişirme yapılabilir.
 • Her yiyeceğin pişme sıcaklığı ve süresi farklı olduğundan, pişirme sırasında kullanma kılavuzunda önerildiği gibi tepsileri uygun raflara yerleştirerek, uygun pişirme süresini seçiniz. Bazı yiyeceklerin altının ve üstünün eşit pişmesi için rafı değiştirmeniz gerekebilir.
 • Fırın kapağı açıldığında ısı kaybı olacaktır. Bu da pişirme ortamını bozar. Pişme süresi boyunca fırın kapağı mümkün olduğunca açılmamalıdır. Özellikle kabarma gerektiren hamur işlerinde (kek vb.) yüzeyin kızarma miktarını görebilmek amacıyla, fırın kapağının sadece pişme süresinin bitimine yakın açılması önerilir.
 • Fırınınız, saatsiz veya saatli (mekanik-dijital) olabilir. Fırınınızı kullanmadan önce saati ayarlamanız gerekir. Aksi taktirde fırınınız çalışmayacaktır.

Saatli modellerde aşağıdaki fonksiyonları kullanabilirsiniz:
 • Tam otomatik programlama: Fırınınızı belli bir saate, pişirme süresi vererek ayarlayabilirsiniz. Belirlediğiniz saatte pişirme başlayacak ve belirlediğiniz süre sonunda duracaktır.
 • Yarı otomatik programlama: Sadece pişirme süresi vererek başlatabilirsiniz. Belirlediğiniz süre sonunda pişirme bitecektir.

Programsız pişirme: Herhangi bir başlama saati veya pişirme süresi vermeden istediğiniz ayarlarda pişirmeye başlayabilir, istediğiniz zaman pişirmeyi bitirebilirsiniz.