Çamaşır Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Çamaşır Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaşam standartlarına ve ihtiyaçlara en uygun çamaşır makinesi modelini almak isteyen kişilerin ise birçok kriteri incelemesi,A bu incelemeler sonucunda karar vermesi daha doğru olur.

Çamaşır Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

  1. Çamaşır Makinesi Çeşitleri: İhtiyaç ve beklentilerinizi göz önünde bulundurarak en uygun çamaşır makinesi modelini bulabilirsiniz.  
  2. Kapasite ve Devir: Alacağınız çamaşır makinesinde kaç kilogram çamaşır yıkayabileceğinizi belirten kapasite ve kuruluk oranını etkileyen devir sayısına dikkat etmelisiniz.  
  3. Programlar: Çamaşır makinelerinde yer alan programların, kıyafetlerinizin kumaş tiplerine ve yaşam tarzınıza uygun olup olmadığını incelemelisiniz.  
  4. Enerji, Su Tüketimi ve Ses Seviyesi: Enerji, su tasarrufu ve ses düzeyi için çamaşır makinesinin enerji sınıfı ve özellikleriyle ilgili etiketlerine dikkat edebilirsiniz.  
  5. Ek Özellikler: Ekstra temizlik, tasarruf gibi artılarla hayatınızı kolaylaştıracak çamaşır makinesi özelliklerine göz atabilirsiniz.  

Tercih Edilen Çamaşır Makinesinde Hangi Özellikler Olmalı?  

Hayatı kolaylaştıran en önemli beyaz eşyalardan biri şüphesiz çamaşır makineleri. Devamlı yenilenen özellikleriyle de üst düzey bir temizlik sunan çamaşır makinelerinin, satın alınmadan önce dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekir.  

Yaşam standartlarına ve ihtiyaçlara en uygun çamaşır makinesi modelini almak isteyen kişilerin ise birçok kriteri incelemesi ve bu incelemeler sonucunda karar vermesi daha doğru olur. Peki, çamaşır makinesi seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kılavuzun devamında tüm detaylarıyla inceleyelim.  

Yaşam Tarzınıza En Uygun Çamaşır Makinesi Çeşidi Hangisi?  

Çamaşır makinesi seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken ilk nokta, çamaşır makinesi çeşididir. Çamaşır makinesini yerleştirmek istediğiniz alandan ihtiyaç ve beklentilerinize kadar belirleyici olan çamaşır makinesi tiplerine göz atıp süreci şekillendirebilirsiniz.  

Solo Çamaşır Makinesi 

“Klasik tip” olarak da bilinen solo çamaşır makineleri; ön kapağı, yan duvarları ve üst tablasıyla kullanıcıya sunulur. En çok tercih edilen çamaşır makinesi çeşitlerinden olan bu modeller, su ve gider bağlantısı dışında herhangi bir kuruluma ihtiyaç duymaz.  

Ankastre Çamaşır Makinesi 

Banyo ya da mutfak gibi alanlara yerleştirilerek kullanılan ankastre çamaşır makinesi modelleri, önüne monte edilen plakalarla evinizde bütünlük sağlar. Ayrıca bu modelleri mutfak ya da banyo dolabı gibi mobilyalara gömülü kullanarak alandan tasarruf da edebilirsiniz.  

Kurutmalı Çamaşır Makinesi 

Çamaşır yıkama ve çamaşır kurutma özelliğini tek üründe bir araya getiren kurutmalı çamaşır makineleri, görünüm olarak solo çamaşır makinelerine benzer. Fakat çamaşırı hem yıkama hem de herhangi bir yere sermeden kurutma fırsatı sunar. Bu sayede iki aşamayı ayrı ayrı gerçekleştirmekten kurtulup zaman tasarrufu yapabileceğiniz gibi iki özelliği tek makinede kullanarak alandan da tasarruf etmiş olursunuz.  

Ankastre Kurutmalı Çamaşır Makinesi 

Mobilyanızla görsel bütünlük sağlayan ankastre kurutmalı çamaşır makineleri, yine tek modelde çamaşırların yıkanıp kurutulmasını sağlar. Mobilyaların içine gömülebilmeleri sayesinde size alan kazandırır ve küçük evler ya da dar alanlar için nitelikli bir çözüm sunar.  

Çamaşır Makinesinin Devir ve Kapasitesi 

Çamaşır makinesi tiplerini inceledikten sonra dikkat etmeniz gereken en önemli kısım ise çamaşır makinesinin devri ve bir kerede ne kadar çamaşır yıkayabileceğidir. Peki, çamaşır makinesi kapasitesi ve devir sayısı tam olarak ne anlama gelir?  

Çamaşır Makinesi Kapasitesi Nedir? 

Çamaşır makinesi kapasitesi, makinenin bir seferde yıkayabileceği maksimum çamaşır oranını ifade eder ve kilogram cinsinden belirtilir. Kapasitesi fazla olan çamaşır makineleri daha fazla çamaşır yıkanmasına olanak verir. Böylece tek seferde yüksek miktarlarda çamaşır yıkayarak makineyi daha az çalıştırabilirsiniz.  

Çamaşır makinelerine kapasitesinden daha fazla çamaşır yüklemek ise beyaz eşyanın zarar görmesine ve zorlandığını belli eden sesler çıkarmasına neden olur. Çamaşır makinesinin yük kapasitesi ile ilgili en doğru bilgiye kullanım kılavuzundan ulaşabilirsiniz.  

Beko çamaşır makinelerinde çamaşır yıkama kapasitesi; 6, 7, 8, 9, 10 ya da 12 kilogram şeklindedir. Yalnız yaşıyorsanız ya da evinizde iki üç kişiyseniz 7 kilograma kadar olan çamaşır makineleri size yetecektir. Daha kalabalık yaşayanların ise 10 veya 12 kilogramlık çamaşır makinelerini tercih etmeleri uygun olacaktır.  

Çamaşır Makinesi Devri Nedir? 

Çamaşır makinesi devri, çamaşır makinesi kazanının dakikada maksimum kaç kere dönebildiğini ifade eder. D/D (devir/dakika) olarak belirtilen devir, dönme hızıyla doğru orantılı olarak da makinedeki çamaşırların daha kuru çıkmasını sağlar. Yani devir sayısı ne kadar yüksekse çamaşırların makineden çıkarken daha kuru olma oranı artar.  

Devir sayısı direkt olarak çamaşır makinesinde bulunan programlarla ilişkilidir. Çamaşırlarınızın kumaş tipini göz önüne alarak seçtiğiniz yıkama programı, o kumaşa dair en uygun devir sayısını kullanır. Bu sayede çamaşırlarınız zarar görmeden ideal ıslaklıkta makineden çıkmış olur. 

Çamaşır Makinesi Programları: Farklı Kumaş Tiplerine Uygun Çözümler 

Çamaşır makinesi seçerken incelenmesi gereken kriterler arasında çamaşır makinesi programları da bulunur. Çünkü bu programlar, hızları ve farklı kumaş türlerine yönelik yıkama çözümlerı sunmasıyla pratiklik, işlevsellik ve tasarruf sağlar.  

Çamaşır makinesi programları; yıkamak istediğiniz çamaşırın tipine, kirlilik derecesine ya da rengine uygun yıkama seçenekleri yer alır. Çamaşır makinesini, alabileceği doğru yük kapasitesiyle de çalıştırdığınız takdirde oldukça iyi sonuçlar elde edersiniz. O halde şimdi, hayatı kolaylaştıran çamaşır makinesi programlarını detaylı bir şekilde inceleyelim.  

Hızlı Yıkama: Vaktiniz Size Kalsın 

Hızlı yıkama, çamaşır makinesinde bulunan mevcut programların sürelerini %50’ye kadar azaltır. Böylelikle aceleniz olduğu durumlarda rahatlıkla zamandan tasarruf edip diğer işlerinize vakit ayırabilirsiniz.  

Narin Program: Hassas Çamaşırlar İçin 

Narin program sayesinde makine, tambur hareketlerini daha yavaş bir şekilde gerçekleştirir. Böylece hassas çamaşırlar, zarar görmeden en iyi şekilde yıkanmış olur.  

Bebek+ Programı: Bebekler İçin Üst Seviye Temizlik 

Bu program, sıcaklığı yüksek seviyede tuttuğu gibi bebeğinizin çamaşırları için özel yıkama adımları da uygular. Böylelikle bebeğinizin çamaşırları üst seviye temizlik anlayışıyla yıkanmış olur.  

Leke Programı: İnatçı Lekelerin Korkulu Rüyası 

Kahve, çikolata ya da diğer zorlu lekeler… 24 farklı lekeyi çıkarabilen leke programı sayesinde inatçı kirlere veda edebilirsiniz. Bu program ile çamaşır makineniz seçtiğiniz lekeye en uygun yıkama şeklini seçerek çamaşırlarınızı temizler.  

Pamuklu: Dayanıklı Çamaşırlar İçin 

Yoğun yıkama hareketiyle uzun süre yıkama işlemi gerçekleştiren bu programla dayanıklı çamaşırlarınızı yıkayabilirsiniz. Pamuklular başta olmak üzere çarşaf, nevresim, havlu, bornoz ya da iç çamaşırları bu programda yıkamak için uygundur.  

Elde Yıkama: Hassas Çamaşırlara Özel 

Bazı çamaşırlarda “Makinede yıkanmaz.” etiketi bulunur. Elde yıkama programı da makinede yıkanamayacak derecede hassas olan bu çamaşırlar için geliştirilmiştir. Bu programda çamaşırlar, elde yıkanıyormuş gibi çok yumuşak hareketlerle zarar görmeden temizlenir.  

Sentetik: Hafif Yıkama ve Daha Kısa Süreler 

Dayanıklı olmayan çamaşırları yıkamak için uygun bir programdır. Sentetik ya da sentetik/pamuklu karışık kumaşlardan yapılmış gömlek, tişört, bluz gibi ürünler için önerilir.  Pamuklu programa kıyasla daha yumuşak yıkama hareketleri yapılır ve yıkama işlemi daha kısa sürer.  

Yünlü: Kışlıklar İçin İdeal 

Makinede yıkanabilir kışlık yünlü çamaşırlar için idealdir. Makinenizi çamaşırların etiketinde yazan uygun sıcaklığa getirip çalıştırabilirsiniz. 

Ekspres Program: 28 Dakikada Mükemmel Temizlik 

Ekspres program ile az kirli, günlük ya da pamuklu çamaşırlarınızı 28 dakika gibi oldukça kısa bir sürede yıkayabilirsiniz. 

Express 30: Pamuklular İçin En Hızlı Seçenek 

Express 30, pamuklu ya da az kirli çamaşırlar için oldukça hızlı bir yıkama sunar. Yaklaşık 30 dakika süren yıkama işlemi sonrasında kusursuz bir temizlik sağlar.  

Super 40: Tasarruflu Bir Alternatif 

Bu program, 40°C sıcaklıkta uzun süreli yıkama gerçekleştirerek enerji tasarrufu yapmanızı sağlar. Yıkama işlemi sonucunda pamuklu programla aynı sonucu verir. Super 40’ı, pamuklu programda yıkayamadığınız çamaşırlar için kullanabilirsiniz.  

Enerji, Su Tüketimi ve Ses Seviyesi: Tasarruf ve Konfor İçin   

Sahip oldukları yıkama çözümleriyle çamaşırlarınızın pratik bir şekilde temizlenmesini sağlayan çamaşır makineleri, enerji ve su tüketimi gibi kritik konularda da size yardımcı olur. Gelişen teknolojileri sayesinde gün geçtikçe daha doğa dostu bir hale gelen çamaşır makineleri, böylelikle evinizin enerji konusundaki maliyetlerine de olumlu bir katkı sağlar.  

Bunların yanında yaşam alanlarındaki konfor konusunda belirleyici olan bir diğer konu ise ses seviyesidir. İstediğiniz saatlerde başkalarını rahatsız etmeden çalıştırabilmek için düşük ses seviyesine sahip çamaşır makinelerini tercih etmelisiniz. Fakat ses seviyesinden ayrıntılı bir şekilde bahsetmeden önce çamaşır makinelerindeki enerji sınıfları ve enerji tasarrufu konusunu detaylandırmak şart.  

Enerji Sınıfı ve Enerji Tüketimi: Tasarruf İçin 

Tüm beyaz eşyalarda olduğu gibi çamaşır makinelerinde de enerji sınıfı, enerji tüketimini direkt olarak etkileyen önemli bir konu. Doğa dostu tercihler yaparak enerji tüketiminizi kontrol altına almak istiyorsanız alacağınız çamaşır makinesinin de enerji sınıfına dikkat etmeniz gerekli.  

Çamaşır makinelerinde enerji sınıfları A ve G harfleri arasında gösterilir. A harfine yaklaştıkça enerji verimliliği artar, yani enerji tasarrufu yapmanız kolaylaşır.  

Su Tüketimi: Doğa Dostu Tercihler İçin 

Su tüketimi konusunda bilinçli davranmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken temel nokta ise seçilen yıkama programıdır. Yıkayacağınız çamaşır miktarına ve türüne uygun yıkama çözümleri sunan çamaşır makineleri, gereğinden fazla su tüketiminin de önüne geçer. Hangi programın kaç litre su harcadığıyla ilgili en doğru bilgiye ise çamaşır makinenizin kullanım kılavuzundan ulaşabilirsiniz.  

Ses Seviyesi: Konforunuzdan Ödün Vermeyin  

Evdeki konforun sağlanması için diğer beyaz eşyalarda ya da elektronik cihazlarda olduğu gibi çamaşır makinesi seçiminde de ses seviyesine dikkat etmeniz şart. Düşük ses seviyeli bir çamaşır makinesi, evde sizi ya da çevrenizi rahatsız etmeyeceği gibi istediğiniz zaman çalıştırabileceğiniz için evdeki işlerinizin de aksamamasını sağlar.  

Çamaşır makinesinin ses seviyesini ise enerji etiketinden öğrenebilirsiniz. Ses seviyesi dB(A) olarak gösterilir ve bu değer ne kadar düşükse sizin için o kadar iyi demektir. Kıyas yapabilmeniz açısından insanların normal konuşma sesinin yaklaşık 60 dB(A) olduğunu söyleyebiliriz. Beko çamaşır makinelerinin ses seviyesi ise yıkama sırasında 50-65 dB(A), sıkma sırasında 67-77 dB(A) aralığındadır.  

Hayatı Kolaylaştıran Teknolojiler  

Beko çamaşır makineleri, sundukları yıkama programlarının yanında sahip oldukları ek teknolojilerle de hayatı kolaylaştırmaya yardım eder. Şimdi, bu ek teknolojilerin neler olduğuna göz atalım.  

Aquawave Tambur: Çamaşırların Yıpranmasını Önler 

Özel tasarım bir tambur teknolojisi olan Aquawave, çamaşırları yüksek devirli tambur hareketinin neden olduğu hasarlardan korur. Özel olarak dizayn edilen kapak camı, tambur deseni ve kanatları sayesinde çamaşırlar hasar görmeden temizlenir.  

ProSmart Inverter Motor: Sessiz, Verimli ve Uzun Ömürlü 

Fırçasız bir motor tasarımı olan ProSmart Inverter motor, sürtünmeyi en aza indirir. Böylelikle çamaşır makinesinin ömrü uzar. Ayrıca sürtünme azaldığı için de çamaşır makinesi düşük ses seviyesiyle daha az enerji harcayarak verimli bir şekilde çalışır.  

Beko çamaşır makinesi modellerini incelemek, satın almak veya size en yakın Beko mağazasını öğrenmek için tıklayın.