Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kapalı mekânları yazın serin, kışın ise pratik bir şekilde sıcak tutmayı sağlayan klimalar, hangi mevsim olursa olsun yaşam kalitesini korumak için büyük bir artı sunar.

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?  

 1. Klima Çeşitleri: İhtiyacınıza uygun doğru klimayı bulmak için öncelikle klima çeşitlerini inceleyip ihtiyacınız olan klima tipini belirleyebilirsiniz.  
 2. Kapasite: İhtiyacınız olan klima kapasitesinin belirlenmesi doğru klimayı seçerken dikkat etmeniz gereken bir adımdır. Klimanın bulunduğu mekâna yetersiz ya da fazla gelmemesi için bu detaya dikkat edebilirsiniz.  
 3. Enerji Tasarrufu: Çevreyi korumak ve faturala tutarınızı azaltmak için enerji verimliliğini artıracak klima model ve özelliklerini tercih edebilirsiniz. 
 4. Hijyen ve Ses Seviyesi: Yaşam kaliteniz için alacağınız klimanın ses seviyesine ve kolay temizlenebilir olmasına dikkat edebilirsiniz. Hijyen sağlayacak gelişmiş özellikler mekandaki havanın daha temiz olmasını sağlayacaktır.  
 5. Konfor: Klimanın sahip olduğu bazı ek özellikler sayesinde evdeki konforunuzu artırmanız mümkün. Pratikliğe ve konfora önem veriyorsanız uzaktan kontrol WiFi gibi özellikleri olan klima çeşitlerini tercih edebilirsiniz.  

Alacağınız Klimada Hangi Özellikler Olmalı? 

Kapalı mekânları yazın serin, kışın ise pratik bir şekilde sıcak tutmayı sağlayan klimalar, hangi mevsim olursa olsun yaşam kalitesini korumak için büyük bir artı sunar. Günün büyük bir kısmını kapalı mekânlarda geçiren kişiler için bu artıları değerlendirmek ve doğru klima seçimi yapmak fazlasıyla önemlidir. 

Günümüzde farklı teknik özelliklere sahip klima modelleri arasından en doğru kararı verebilmeniz için ihtiyaçlarınız, bütçeniz ya da yaşam tarzınız gibi farklı kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekir. O halde şimdi, farklı klima tipleri ve fonksiyonlarıyla ilgili tüm detayları inceleyelim.  

Hangi Klima Çeşidini Seçmelisiniz?  

Klima tipleri genel olarak kullanılacak ortama ve ihtiyaçlara göre ayrılır. En doğru klima seçimini yapmak için “Klimayı nerede kullanacağız?” ve “Hangi amaçla kullanacağız?” gibi soruları sorabilirsiniz.  

Duvar Tipi / Split Klima 

Duvar tipi klimalar; “ev tipi klima” ya da “split klima” olarak da adlandırılır. İç ve dış ünite olmak üzere iki farklı üniteden oluşan bu klimalar, bulundukları ortamdaki havayı çekip mevsime göre soğuk ya da sıcak hava üfler. Bu hava sirkülasyonu sonucunda içerideki hava stabil bir ısıda kalmış olur. Ayrıca duvara monte edildikleri için yer kaplamaz ve özellikle küçük alanlarda yerden tasarruf etmenize olanak sağlar.  

Salon Tipi Klima 

Salon tipi klimalar da tıpkı duvar tipi klimalar gibi iç ve dış olmak üzere iki farklı üniteden oluşur. İç ünitesi ayakta duran salon tipi klimalar; genellikle ofisler, iş yerleri, restoranlar ya da daha geniş alanlar için çok daha efektif bir kullanım sunar. İç ünitesi duvara montaj gerektirmeyen bu klimalar, mekân içinde istenilen bir yerde konumlandırılabilirler.   

Klima Seçiminde Belirleyici: Klima Kapasitesi 

Klima seçimi sürecinde ikinci adım olarak karşınıza klima kapasitesi çıkar. Bu aşamada almak istediğiniz klimanın, yerleştirmek istediğiniz alan için yeterli olup olmadığına dair analizler yapmanız gerekir. Bu analizlerini de çeşitli hesaplama yöntemlerini kullanarak rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.  

Klima Kapasitesi Nedir?  

Klimalar, farklı büyüklükteki alanlarda kullanılmak üzere farklı boyutlarda ve güçlerde üretilir. Bu durum da “klima kapasitesini” belirler. Dolayısıyla klima alırken öncelikle yerleştireceğiniz alanın metrekaresi belirleyicidir.  

Klimanızın kapasitesi, konumlandırıldığı mekân için küçük ya da büyük gelirse verimli bir şekilde çalışması zorlaşır. Örneğin mekânın ihtiyacından küçük bir ürün seçildiğinde, klima oraya yetebilmek için yüksek frekansta çalışmak zorunda kalır. Bu durum da çok yüksek enerji tüketimine yol açtığı gibi faturalarınıza da negatif bir şekilde yansıyabilir.  

Bunların yanında mekânın ihtiyacını belirlerken odanın metrekaresi kadar pencere sayısı, hangi cephede yer aldığı, kaçıncı katta olduğu, hatta yaşanılan coğrafyanın iklimi bile etkili olur. Örneğin yerden pencereli bir ev biraz daha zor ısınırken küçük pencereli evler çok daha hızlı bir şekilde ısınabilir.  

BTU/h Nedir? Klima BTU/h Hesaplama Nasıl Yapılır?  

BTU/h değeri, klimanın ısıtma ve soğutma gücünü ifade eden bir kavram olup alanın büyüklüğü, ortamdaki kişi sayısı ve yaşadığınız iklime paralel olarak size bir sonuç verir. Siz bu değer sayesinde eviniz için en doğru klima tercihini yapmış olursunuz. 

Her coğrafi bölgenin kendine özel bir BTU/h katsayısı bulunur. Sizin de hangi bölgede yaşıyorsanız o bölgenin katsayısını dikkate alarak hesaplama yapmanız gerekir. İşte, bölgelerin BTU/h katsayıları:  

 • Marmara Bölgesi: 385 
 • Akdeniz Bölgesi: 445 
 • İç Anadolu Bölgesi: 346 
 • Karadeniz Bölgesi: 385 
 • Ege Bölgesi: 423 
 • Doğu Anadolu Bölgesi: 308 
 • Güneydoğu Anadolu Bölgesi: 462 

Bu değeri hesaplamak için yukarıdaki coğrafi bölgelerden hangisinde yaşıyorsanız katsayısı ile klima yerleştirmek istediğiniz alanın metrekaresini çarpmalısınız. Elde ettiğiniz sonuca evde yaşayan kişi sayısını 600 ile çarpıp eklemelisiniz. Hesapladığınız sonuç size klimayı yerleştirmek istediğiniz alanın BTU/h değerini göstermiş olur. Aşağıda örnek hesaplama işlemini görebilirsiniz.  

Örnek Hesaplama:  

Ege Bölgesi’nde 50 metrekare alanda yaşayan 5 kişilik bir aile düşünelim.  

423 (Ege Bölgesi BTU/h katsayısı) x 50 (alanın metrekaresi) = 21150 

600 (kişi başına eklenecek değer) x 5 (evde yaşayan kişi sayısı) = 3000 

21150 + 3000 = 24150 

Bulduğumuz sonuç doğrultusunda bu şartlardaki bir ev için soğutma kapasitesi 24000 BTU/h değerinde bir klima kullanılabilir.  

Klimada Enerji Verimliliğini Nasıl Artırabilirsiniz?  

Çevreye karşı duyarlılık ve kaynakların verimli bir şekilde kullanılması son dönemlerin en önemli gündemi ve yeni bir elektronik eşya alırken üzerinde düşünülmesi gereken bir konu. Buna yönelik olarak da yaşam alanlarınız için klima seçerken “enerji verimliliği” konusuna dikkat etmek çok kritik. Üstelik günümüz klima modellerinde enerji tasarrufu yapmanızı sağlayacak çeşitli özellikler mevcut.  

Enerji Sınıfı: Enerji Verimliliğin Belirleyici Noktası 

Enerji verimliliği söz konusu olduğunda “Klima ne kadar elektrik harcar?” sorusu gündeme gelir. Klimaların elektrik harcaması enerji sınıflarına bağlı olarak değişeceği için yüksek enerji sınıfında bir klima tercih edilmesi elektrik faturalarında tasarruf etmenizi sağlayacaktır.   

Klimalarda A, A+, A++ ve A+++ olmak üzere 4 enerji sınıfı bulunur. A+++ sınıfına yaklaştıkça enerji verimliliği artar, yani +’lar arttıkça enerji tasarrufu da artar. 

Inverter Teknolojisi: Enerji Tasarrufu İçin Sürekli Çalışıyor 

Inverter teknolojisi sayesinde klima, adeta enerji tasarrufu yapmak için çalışır. Çünkü on/off çalışan klima çeşitlerinin aksine mekân istediğiniz sıcaklığa ulaşsa bile düşük seviyede çalışmaya devam eder. Klima bir durup bir çalışmadığı için de ortamı ısıtmak ya da soğutmak amacıyla fazla enerji harcamasına gerek kalmaz. Yani siz ideal sıcaklığın tadını çıkarırken klimanız enerji tasarrufu için gerekeni yapar.  

Aktif Enerji Kontrolü (Enerji Tasarruf Modu): Her Koşulda Enerji Tasarrufu 

Aktif enerji kontrolü, işlevsel yapısıyla klimanızı ihtiyacınıza ve koşullara uygun bir şekilde çalıştırmanızı sağlar. Bu özellikle beraber odadaki kişi sayısı veya sıcaklık koşullarına göre ayarlama yapabilirsiniz. Böylece klima motorunun maksimum seviyede çalışmasını önleyip enerji tasarrufu yapmış olursunuz. İhtiyaç duyduğunuz anda kullanabileceğiniz enerji tasarrufu modu sayesinde ise birinci kademede %20, ikinci kademede %40, üçüncü kademede ise %60 enerji tasarrufu elde edebilirsiniz.  

Daha Az Ses ve Temiz Bir Hava: Ses Seviyesi & Hijyen 

Klimada İdeal Ses Seviyesi 

Gün içinde bir işe odaklanırken, evde kitap okurken, film izlerken ya da uyurken fazladan çıkan seslerin rahatsız edici olduğu bir gerçek. Bu nedenle alınan beyaz eşyaların ve elektronik cihazların sessiz çalışması, konforlu bir yaşam için çok önemli.  

Yaşam alanlarındaki konforunuz için klima alırken ses seviyesine yani dbA değerine dikkat edebilir ve özellikle beğendiğiniz klima modelinde “sessiz mod” özelliğinin olup olmadığına bakabilirsiniz.  

Ionizer+ Teknolojisi ile İdeal Bir Hava Kalitesi  

Ionizer+ teknolojisi, son zamanlarda sıklıkla duyulan ve temel olarak hava kalitesini artırmaya yardımcı bir özellik. Bu özellik sayesinde yalnızca ortamdaki ideal sıcaklığın keyfini çıkarmakla kalmayıp daha kaliteli bir hava solursunuz. Ionizer+ teknolojisine sahip klima, havada bulunan oksijen ve hidrojenden küçük iyon kümecikleri oluşturur. Havada oluşan bu pozitif parçacıklar, negatif olanlarla karşılaşıp onları yok eder. Böylelikle Ionizer teknolojisi, ortamda rahatsız edici partikülleri, nemi de arttırmadan, etkisiz hale getirir.   

Diğer Hava Temizleme Teknolojileri 

Evinizin ya da bulunduğunuz ortamın havasını çok daha kaliteli bir hale getirecek teknolojilere ise aşağıda göz atabilirsiniz:  

Kolay Çıkarılabilir Toz Filtresi: Her Şey Daha Kolay 

İlk filtre olarak bilinen toz filtreleri, 3 um’un (mikrometre) üzerindeki tozları tutup ortama verilen havanın alerjenlerden arınmasına yardımcı olur. Klima kapağının üstünde bulunan filtre aynı zamanda pratik bir şekilde çıkarılıp temizlenebilir. Soluduğunuz havanın kalitesini korumak için bu filtreyi düzenli bir şekilde temizlemeye dikkat edebilirsiniz.  

3M Filtre: Tozlar Ondan Kaçamaz 

Diğer filtrenin yakalayamadığı en küçük partikülleri bile yakalayan 3M filtre, 3 mikrometreden (um) küçük toz parçacıklarını hapseder ve size tertemiz bir hava sunar.  

Ionizer + Otomatik Temizleme: Temiz Havanın Tadını Çıkarın 

Ionizer+ otomatik temizleme, klima kapatıldıktan sonra da hızlı bir şekilde devreye giren ve oda soğurken klima içerisinde oluşan nemi kurutan önemli bir fonksiyondur. Yani klimanın içine yayılan iyonlarla hem klimanın ömrünü uzatır hem de ekstra hijyen sağlar. 

 Yaşam Kalitenizi Artıracak ve Kullanım Kolaylığı Sağlayacak Teknolojiler 

Klimanın sahip olduğu teknolojiler ve ek özellikler, klimadan aldığınız verimi arttırdığı gibi yaşam kalitenizi de yükseltir. Şimdi, Beko klima modellerindeki en önemli teknolojileri keşfedelim.  

Uzaktan Bağlantı Wi-Fi (HomeWhiz): Uzaklık Bir Engel Değil 

Uzaktan Wi-Fi bağlantı özelliği, internet bağlantısı bulunan cep telefonu ya da tablet gibi cihazlarla klimanızı uzaktan da rahatlıkla kontrol etmenizi sağlar. Yani klimanın bulunduğu odada ya da evde olmasanız bile onu çalıştırıp ortamın sıcaklığını önceden ayarlayabilirsiniz.  

Normal şartlarda fiziki olarak açtığınız klima, ortamı istenilen sıcaklığa getirmek için yüksek enerji harcar. Bu özellikle birlikte siz evde yokken bile klimayı düşük seviyede çalıştırıp ani ısı değişimlerinin oluşmasını engelleyerek enerji tasarrufu yapabilirsiniz.  

Rahat Uyku (Sleep Mode) ve Otomatik Açma/Kapama 

Rahat ve konforlu bir uyku, gün içinde zinde hissetmek için elzem bir ihtiyaç. Beko klima modellerinde yer alan uyku modu da siz uyurken odanızın aşırı soğumasını ya da aşırı ısınmasını engeller ve uyuduğunuz süre boyunca ideal sıcaklığın korunmasını sağlar. Üstelik otomatik açma/kapama özelliğiyle de açılma ve kapanma saatlerini kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. 

Yumuşak Hava (Soft Air): Tek Tuşla Mükemmel Sıcaklık 

Yumuşak Hava özelliği, tek tuşla aradığınız hava akışını yakalamanızı sağlayarak gün içinde size konforlu bir kullanım sunar. Yumuşak Hava tuşuna bir kere bastığınız zaman klimanın kanadı dolaylı soğutma için en yüksek konuma, aynı tuşa ikinci kez basıldığı zaman ise ısıtma için en yüksek konuma gelir. Böylelikle iki farklı kanat açısıyla klimanın direkt üzerinize üflemesi engellenir, ortamda mükemmel bir sıcaklık sağlanır ve bu hava odanın her yerine eşit olarak dağılır.  

Beko klima modellerini incelemek veya satın almak için ya da size en yakın Beko mağazasını öğrenmek için tıklayın.  

Ücretsiz Keşif Hizmeti ile Doğru Klimaya Sahip Olmak Çok Daha Kolay 

Ücretsiz Keşif Hizmetleri; klimayı kullanmak istediğiniz alan için kapasite hesaplamasını ve sizin için en uygun klima çeşidinin seçimini yapıyor, klimanın nereye monte edileceğini belirliyor. Ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz bu Beko hizmeti için 0850 210 0 888 numaralı çağrı merkezimizi aramanız yeterli.