Televizyon

Yediden yetmişe herkesin evine giren vazgeçilmez bir eğlence aracı olan televizyon; gelişen teknoloji ile birlikte farklı işlevler de kazandı. Yalnızca televizyon izleme amacıyla kullanılmaktan çıkarak interaktif bir platforma dönüşen televizyonlar; Smart TV adı verilen akıllı televizyon teknolojisiyle internete bağlanma, uygulama indirme ve çalıştırma, dijital platformlar üzerinden film ve dizi izleme, oyun oynama gibi birçok aktiviteyi yapmayı sağlıyor. Televizyonlar; ekran boyutu, görüntü kalitesi, donanım ve akıllı televizyon özelliği gibi kriterlere göre farklı modellere ayrılıyor.

Televizyon Modelleri ve Özellikleri

Televizyon teknolojisindeki gelişmeler ve yeniliklerle birlikte piyasaya her geçen gün yeni televizyon modelleri çıkıyor. Kullanıcıların beğenisine sunulan yeni televizyon çeşitleri gelişmiş özellikleriyle öne çıkıyor. Smart TV teknolojisiyle üretilen akıllı televizyonlar kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. En çok önem verilen Smart TV özellikleri arasında ekran boyutu ve çözünürlük kalitesi geliyor.

Televizyon almaya karar veren kullanıcıların televizyon boyutları konusunda araştırma yapması ve televizyonu konumlandıracakları yere uygun boyutlarda bir ürün alması verimlilik açısından çok önemli. Televizyon ekran boyutları genellikle inch birimiyle ifade ediliyor ve televizyonun çapraz olarak ölçülmesiyle elde ediliyor. Piyasada 32 inch tv modellerinden 65 inch tv modellerine kadar çok çeşitli boyutlarda televizyonlar bulabilmek mümkün. Mutfak gibi daha küçük metrekareye sahip alanlarda kullanılmak üzere 32 inch Smart TV modelleri sıklıkla tercih edilirken; büyük metrekareli oturma odası, konferans salonu gibi alanlar için 75 inche kadar ulaşan Smart TV modelleri bulunabiliyor.

Televizyon satın alırken ölçüler dışında dikkat edilmesi gereken diğer önemli konular çözünürlük ve görüntü kalitesi. Televizyonlar, sahip oldukları aydınlatma teknolojisine göre LCD televizyon, LED televizyon, OLED TV gibi isimler alıyor. Liquid Crystal Display adı verilen LCD TV’lerde sıvı kristal aydınlatma sistemi kullanılıyor. LCD teknolojisinin daha gelişmiş bir türü olan Light Emitting Diode adı verilen LED TV’lerde ise LED aydınlatma kullanılıyor ve LCD ekranlara göre daha canlı, parlak ve belirgin görüntüler elde ediliyor. Organic Light Emitting Diode adı verilen OLED TV’ler ise aydınlatma teknolojisinde en üst seviyeyi ifade ediyor. Herhangi bir dış kaynağa ihtiyaç duymadan kendi ışıklarını yayan ve piksel aydınlatması yapan OLED TV’ler, yüksek kontrast ve gerçeğe yakın görüntü kalitesi sunuyor.

Çözünürlük ise yatay ve dikey piksel oranının ifade ediyor. Televizyonda çözünürlük (piksel sayısı) arttıkça görüntü kalitesi de aynı oranda artıyor. Çözünürlük seviyelerine göre HD TV, Full HD TV, UHD TV yani Ultra HD TV gibi isimler alan televizyonlar canlı renkler, güçlü kontrast ve gerçeğe yakın bir izleme deneyimi sunuyor. Çözünürlük konusunda en üst seviyeyi ise 4K teknolojisi ifade ediyor. 3840*2160 piksel çözünürlüklü 4K TV ve 7680*4320 piksel çözünürlüklü 8K TV modellerinde daha canlı renkler, daha keskin detaylar ve daha güçlü bir kontrast bulunuyor. Bu 4K TV özellikleri gerçeğe en yakın görüntüyü elde etmeyi sağlıyor. 4K TV’ler teknik özelliklerine göre 4K Smart TV, 4K LED TV, 4K Ultra HD TV gibi çeşitlere ayrılıyor.

Televizyon Fiyatları ve Kampanyaları

Televizyon fiyatları birçok farklı özelliğe göre çeşitlilik gösteriyor. Marka, model, ekran boyutu, çözünürlük, görüntü ve ses kalitesi, internet bağlantısı, USB çıkışı, 3D seçeneği gibi özellikler televizyon ve Smart TV fiyatlarını etkiliyor. Markaların belirli dönemlerde düzenlediği televizyon kampanyaları ise ekonomik fiyatlardan yararlanmak isteyen kullanıcılar için ideal bir seçenek oluyor.

Beko televizyon üretiminde dünyanın önde gelen markalarından biri. Televizyon satın almak isteyen kullanıcılar Beko Smart TV ya da Beko 4K TV gibi gelişmiş özellikli modeller arasından seçim yapabiliyor. Kullanıcılar Beko web sitesinde yer alan televizyon kategorisine girerek Beko televizyon fiyatları, ölçüleri ve teknik özellikleri arasında karşılaştırma yapabiliyor. Ayrıca tüm elektronik ürünlerde yer alan kampanyalar “Elektronik Kampanyaları” sayfasından görüntülenebiliyor.

Yeni ürünler, indirimler ve fırsatlardan haberdar olmak için Beko web sitesine üye olmayı unutmayın. Beko ürünleri ile ilgili her türlü soru, görüş ve önerileriniz için 444 0 888 numaralı çağrı merkezi hattımızı 7/24 arayabilirsiniz.